ManBetX万博官网登录-首页|欢迎您


Special Week on Operator Algebras 2021


Monday, June 7th(Beijing Time)
Chair: Huaxin Lin
9:00–10:00
George Elliott
A brief summary of classification theory
10:00--10:30
Tea Break
10:30--11:30
Rufus Willett
Controlled KK-theory, decomposable C*-algebras, and the UCT
11:30--14:00
Lunch
Chair: Qin Wang
14:00--15:00
Yasuyuki Kawahigashi
Tensor networks, commuting squares and higher relative commutants of subfactors
15:00–15:30
Tea Break
15:30--16:30
Søren Eilers
Refined moves for structure-preserving isomorphisms between graph C*-algebras
16:30--16:35
Break
16:35–17:35
Xin Li
Generalizations of Thompson's group V arising from left-cancellative small categories
Tuesday, June 8th
Chair: Jianchao Wu
9:00–10:00
Aaron Tikuisis
Classifying embeddings of C*-algebras
(slides)
10:00--10:30
Tea Break
10:30--11:30
Zhuang Niu
Structure of Transformation Group C*-Algebras
11:30--14:00
Lunch
Chair: Hang Wang
14:00--15:00
Ja A Jeong
AF-embeddable C*-algebras of labeled graphs
15:00–15:30
Tea Break
15:30--16:30
Magdalena E. Musat
Factorizable quantum channels, non-closure of quantum correlations and the Connes Embedding Problem
(slides)
16:30--16:35
Break
16:35–17:35
Piotr Nowak
On property (T) for Aut(F_n)
(slides)
Wednesday, June 9th
Chair: Zhuofeng He
9:00–10:00
Ping Wong Ng
Purely infinite corona algebras and extensions
10:00--10:30
Tea Break
10:30--11:30
Jianchao Wu
Quasi-representations and controlled K-homology
11:30--14:00
Lunch
Chair: Qin Wang
14:00--15:00
Chunlan Jiang
Geometric invariants of operators
15:00–15:30
Tea Break
15:30--16:30
Chi-Keung Ng
Dual spaces of operator systems
16:30--16:35
Break
16:35–17:35
Zhengwei Liu
Quantum Fourier Analysis
Thursday, June 10th
Chair: Huaxin Lin
9:00–10:00
Guoliang Yu
Quantitative operator K-theory and positive scalar curvature
10:00--10:30
Tea Break
10:30--11:30
Valerio Proietti
Noncommutative algebraic topology of some dynamical systems
11:30--14:00
Lunch
Chair: Hang Wang
14:00--15:00
Huichi Huang
Strongly independent matrices and measure rigidity on n-torus
15:00–15:30
Tea Break
15:30--16:30
Mikael Rordam
Irreducible inclusions of simple C*-algebras
16:30--16:35
Break
16:35–17:35
Hang Wang
K-homology and K-theory for pure braid groups
Friday, June 11th
Chair: Jianchao Wu
9:00–10:00
Guihua Gong
On the classification of simple stable projection-less C*-algebras of finite nuclear dimensions
10:00--10:30
Tea Break
10:30--11:30
Yasuhiko Sato
Uncountably many flows which are not approximately inner on Z-absorbing C*-algebras
11:30--14:00
Lunch
Chair: Valerio Proietti
14:00--15:00
Yanli Song
Orbital integral and Cartan motion group
15:00–15:30
Tea Break
15:30--16:30
Siegfried Echterhoff
Amenable C*-dynamical systems and the weak containment problem
16:30--16:35
Break
16:35–17:35
Jiawen Zhang
Quasi-local algebras and their K-theories


Group Photo

(原图下载)